پیوندها
صفحه اصلی > اخبار 
اخبار > تغذیه تلفیقی بهترین راه برای برطرف کردن نگرانی سلامت غذایی در کشور


  چاپ        ارسال به دوست

دکتر ملبوبی در گفت و گو با روابط عمومی ستاد توسعه زیست فناوری تاکید کرد

تغذیه تلفیقی بهترین راه برای برطرف کردن نگرانی سلامت غذایی در کشور

 

 

 

سلامت غذایی همواره به عنوان یکی از شاخص‌های توسعه یاد می‌شود و برای پیشبرد این شاخص تلاش‌های مختلفی صورت گرفته است. اما در این میان استفاده بی‌رویه از کودهای شیمیایی در بخش کشاورزی موجب شده موجی از نگرانی درباره سلامت غذایی در جامعه شکل گیرد.

دکتر ملبوبی در گفت و گو با روابط عمومی ستاد توسعه زیست فناوری ضمن تاکید بر افزایش نگرانی ها درباره سلامت غذایی در کشور  بیان کرد: یکی از مهمترین آسیب‌های استفاده بی رویه از کود و مواد شیمیایی در بخش کشاورزی، آلودگی‌های زیست‌محیطی است که در قالب آلودگی آب‌های زیرزمینی و خاک نمایان می‌شود. ترکیب مواد شیمیایی موجود در برخی کودها با جذب در ریشه گیاه و عمق خاک، موجب مشکلات و بیماری‌های مختلفی در مصرف‌کنندگان محصولات کشاورزی می‌شود.

وی همچنین اظهارداشت: استفاده از فناوری های جدید در حوزه کشاورزی ضمن کاهش هزینه های تولید، محصولات با ارزش افزوده بالا و قیمت رقابتی می تواند در سلامت محیط زیست نیز بسیار نقش آفرین باشد.

رئیس کارگروه کشاورزی ستاد توسعه زیست فناوری گفت: مصرف سالانه دو تا چهار میلیون تن کود شیمیایی در هکتار یک رقم بسیار بالایی است که برای طبیعت و انسان ضررهای جبران ناپذیری خواهد داشت. بنابر این مصرف کودهای شیمیایی با تکیه بر روش های جدید علمی باید متعادل شود و به نظر می رسد برنامه تغذیه تلفیقی بهترین گزینه در این زمینه است.

ملبوبی ضمن اشاره به برنامه تغذیه تلفیقی اظهارداشت: در این برنامه هدف استفاده از کود شیمیایی، آلی و زیستی به تناسب آنالیز خاک است و اجرای این طرح موجب کاهش ورود کودهای شیمیایی به اراضی کشاورزی در طول زمان خواهد بود.

رئیس کارگروه کشاورزی ستاد توسعه زیست فناوری گفت: هم اکنون در هر هکتار به میزان ۴۰۰ تا ۶۰۰ کیلوگرم کودشیمیایی در مزارع مصرف می شود در حالیکه استفاده کودهای زیستی بصورت گرمی است یعنی ۱۰۰ تا ۳۰۰ گرم در هر هکتار!

وی افزود: از آنجائیکه افزایش برداشت محصول در هکتار مدنظر است به همین دلیل کودهای شیمیایی به عنوان مکمل در مزارع استفاده می شود.

ملبوبی بیان داشت: تلفیق کود زیستی وشیمیایی نتایج بهتری نسبت به مصرف تنهایی کودهای شیمیایی و زیستی دارد. از فواید اجرای طرح تغذیه تلفیقی می توان به 110 تا 240 هزار تومان صرفه جویی ناشی از استفاده از کود شیمیایی در هر هکتار اشاره کرد. هم چنین سلامت محصولات کشاورزی بالا می رود و می توانیم شاهد افزایش 10درصدی این محصولات به طور میانگین باشیم.

رئیس کارگروه کشاورزی ستاد توسعه زیست فناوری یادآورشد: افزایش مصرف کودهای زیستی و آلی به نسبت کودهای شیمیایی در سال های اخیر همواره مورد توجه وزارت جهاد کشاورزی بوده ولی تاکنون به نحوبایسته و شایسته عملیاتی نشده است .

 


١٧:٠٠ - 1397/05/16    /    شماره : ٣٦٦٣٣    /    تعداد نمایش : ٢٨٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.www.isti.ir