پیوندها
صفحه اصلی > اخبار 
اخبار > ضرورت برقراری تعامل بین زیست بانک های کشور


  چاپ        ارسال به دوست

معاون تحقیقات و فناوری موسسه رازی تاکید کرد

ضرورت برقراری تعامل بین زیست بانک های کشور

 

 

 

 

به گزارش روابط عمومی ستاد توسعه زیست فناوری دکتر مجتبی محرمی در حاشیه بازدید هیئتی از این ستاد از موسسه رازی گفت: این بازدید با هدف جمع آوری اطلاعات درباره ذخایر ژنتیکی موسسه رازی به منظور تشکیل شبکه بانک های ژن و ایجاد زیست بانک ذخیره ملی کشور انجام شد.

 وی با بیان اینکه این شبکه قرار است توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری شکل بگیرد، افزود: هدف این کارگروه تشکیل شبکه بانک های ژن و ایجاد زیست بانک ذخیره ملی به منظور شناسایی و احیای ذخایر ژنتیکی کشور، ساماندهی شبکه های اطلاعاتی ذخیره های ژنتیکی و زیستی، بهره برداری شرکت های دانش بنیان خصوصی یا دولتی از منابع موجود زیست بانک، جلوگیری از موازی کاری، برقراری تعامل بین زیست بانک های کشور و رسیدن به راهکارهایی برای حل مشکلات عنوان شده است.

معاون تحقیقات و فناوری موسسه رازی همچنین با اشاره به ماهیت این موسسه و وجود میکروارگانیسم های متنوع برای فعالیت های تحقیقاتی و تولیدی، وجود مرکز زیست بانک را از اولویت های مهم از  همان بدو تاسیس موسسه خواند و گفت:  با توجه به اهمیت موضوع، ارتباط هایی برای تشکیل این مرکز با سازمان بهداشت جهانی انجام دادیم و مشاوران این سازمان از موسسه بازدید کردند که در نهایت در سال های گذشته منجر به تصویب طرح احداث زیست بانک در این موسسه شد.

به گفته دکتر محرمی، موسسه رازی برای احداث ساختمان زیست بانک، اعتباری از محل درآمدهای اختصاصی خود هزینه کرده و تا کنون نیز ساخت این مرکز پیشرفت خوبی داشته است اما برای بهره برداری سریع تر این طرح به حمایت های مراکز مرتبط نیاز است.

 وی تاکید کرد: موسسه رازی آمادگی دارد برای تشکیل شبکه زیست بانک ذخایر ژنتیکی کشور هر گونه مساعدتی با کارگروه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری داشته باشد و متقابلا نیز از حمایت های این ستاد برای پیشبرد برنامه هایش بهره مند شود.

گفتنی است؛ کارگروه زیست بانک و ذخایر ژنتیکی ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در سال 1384 با حمایت از چهار زیست بانک فعال کشور کار خود را شروع کرد و از سال های گذشته بازدیدهایی را برای گردآوری اطلاعات ذخایر ژنتیکی مراکز و موسسات مختلف در دستور کار قرار داده است.

 


١٢:٠٠ - 1397/05/08    /    شماره : ٣٦٦٣٢    /    تعداد نمایش : ١٧٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.www.isti.ir