پیوندها
صفحه اصلی > اخبار 
اخبار > امضای قرارداد حمایت از فناوری‌های پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی


  چاپ        ارسال به دوست

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری اعلام کرد

امضای قرارداد حمایت از فناوری‌های پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی

 

 

 

به گزارش روابط عمومی ستاد توسعه زیست فناوری، دکتر قانعی در حاشیه بازدید از پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی اعلام کرد: بر اساس جمع بندی حاصل از این نشست، مقرر شد ستاد توسعه زیست فناوری با حمایت از سه تا چهار مورد از فناوری‌ها، بین بخش خصوصی و پژوهشگاه به عنوان واسط اقدام کند.

وی با بیان اینکه قراردادهای این فناوری‌ها، تا یک ماه آینده آماده و تا سه ماه دیگر نهایی خواهد شد، اظهار داشت: چنانچه این فناوری‌ها به نتیجه برسد می توانیم شاهد تحول خوبی در بحث کشاورزی باشیم.

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری خاطرنشان کرد: پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی قادر به حل بسیاری از مشکلات غذایی و حوزه کشاورزی است و وظیفه ستاد توسعه زیست فناوری در قبال فناوری های جدید این است که این فناوری‌ها را در صنعتی که امروز بخش کشاورزی با آن مواجه است، نفوذ دهد.

قانعی همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر رویکرد ستاد در خصوص محصولات تراریخته تصریح کرد: هیچ ابهامی در قوانین موجود کشور در این حوزه وجود ندارد اما اجرایی شدن یا نشدن آن به مسئولان اجرایی بازمی‌گردد.

وی در عین حال از اقدامات در حال انجام برای تدوین سند ویژه در حوزه تراریخته در آینده خبر داد تا بعد از تهیه آن در شورای عالی انقلاب فرهنگی مورد بررسی قرار گیرد.

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری همچنین در نشست مشترک با ریاست پژوهشگاه، معاونان و روسای بخش های تحقیقاتی اظهار داشت: با توجه به تلاش های پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی برای سهیم شدن در تولید ناخالص ملی کشور از طریق تجاری سازی محصولات و فناوری ها، به نظر می رسد الان زمان آن فرا رسیده که در این زمینه نقش خود را ایفا نماییم.

وی به حمایت از دستاوردهای محققان در حوزه های مختلف بیوتکنولوژی کشاورزی از سوی صندوق حمایت از سرمایه گذاری زیست فناوری اشاره و خاطرنشان کرد: ستاد توسعه زیست فناوری آمادگی لازم برای کمک به تجاری سازی محصولات را دارد و در همین زمینه، قراردادها و تفاهم نامه مختلفی با بخش خصوصی و فعالان حوزه کشاورزی و مواد غذایی امضا شده است.

قانعی با تاکید بر لزوم تسریع در اجرایی شدن پروژه های فناورانه، تعیین مدل های همکاری بین پژوهشگاه و ستاد توسعه زیست فناوری به منظور نحوه برخورداری از حمایت های ستاد توسعه زیست فناوری را خواستار شد.

نیراعظم خوش خلق سیما، رئیس پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی نیز در این نشست با تقدیر از حمایت و همراهی ستاد توسعه زیست فناوری، دستاوردهای پژوهشگاه در سال گذشته و چشم انداز آینده را در بخش های مختلف تحقیقاتی تشریح کرد.

وی گفت: دانش فنی تولید نانوسیلیکا از کلش و سبوس برنج، تولید کود زیستی برپایه استرپتومایسس، دانش فنی کشت و تولید گیاهان شورپسند (سالیکورنیا)، دانش فنی تولید فرمولاسیون جدید پروبیوتیک گیاهی مبتنی بر سویه های بومی قارچ تریکودرما، دانش فنی تولید شیر تخمیری فراسودمند و پروبیوتیک، دانش فنی سالم سازی و تکثیر انبوه ارقام و پایه های درختان باغی مهم کشور و فناوری تولید نهال ارقام تجاری خرما و دانش فنی تولید مینی تیوبر سیب‌زمینی از جمله دستاوردهای پژوهشگاه در سال گذشته به شمار می رود.

وی افزود: بر اساس پیش بینی های انجام شده، بر اساس چشم انداز پژوهشگاه، تا سال 1400، تجاری سازی 40 محصول و ثبت 15 اختراع بین المللی نیز در دستورکار قرار دارد.

خوش خلق سیما با اشاره به بازار جهانی بیوتکنولوژی کشاورزی تا سال 2017 اظهار داشت: گردش مالی بذر تراریخته سالانه حدود 20 میلیارد دلار است و این در حالی است که علیرغم توانایی تولید محصولات تراریخته توسط محققان ما، سالانه حدود 5 میلیارد دلار از این محصولات وارد کشور می شود.

وی با بیان اینکه به زودی مجوز تولید پنبه تراریخته را اخذ خواهیم کرد، گفت: با توجه به خطرات جهانی و مشکلاتی که در تامین مواد غذایی در سال های آینده با آن مواجه هستیم، توسعه و بهره مندی از روش ها و فناوری های حاصل از مهندسی ژنتیک ضروری به نظر می رسد و امیدواریم همچنان از حمایت های ستاد توسعه زیست فناوری در این زمینه برخوردار باشیم.

رئیس پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاروزی در بخش دیگری از سخنان خود به پیشینه تاسیس پژوهشگاه از سال 78 و پژوهشکده های تابعه در رشت، اصفهان، تبریز و مدیریت بیوتکنولوژی کشاورزی مشهد و توسعه زیرساخت های پژوهشگاه اشاره کرد و گفت: اولین مرکز رشد بیوتکنولوژی کشاورزی سال گذشته در رشت راه اندازی شد و ایجاد مراکز رشد دیگری را در سال های آینده در اصفهان و تبریز در دست اجرا داریم. ضمن اینکه ساختمان جدید پژوهشگاه نیز در نیمه دوم امسال افتتاح خواهد شد.

قانعی، دبیر ستاد توسعه زیست فناوری و هیات همراه وی، بعد از برگزاری نشست مشترک، از شش بخش تحقیقاتی پژوهشگاه شامل کشت بافت و سلول، مهندسی ژنتیک، بیوتکنولوژی میکروبی، زیست شناسی سامانه ها، نانوتکنولوژی کشاورزی و فیزیولوژی مولکولی بازدید و روسای بخش ها و اعضای هیات علمی، دستاوردها و اقدامات هر بخش را برای بازدیدکنندگان تشریح کردند. بازدید از گلخانه تراریخته و ساختمان جدید پژوهشگاه، پایان بخش حضور دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری و سایر مدیران این ستاد از پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی بود.


١٥:٠٠ - 1397/05/06    /    شماره : ٣٦٣١٣    /    تعداد نمایش : ٢٦٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.www.isti.ir