پیوندها
صفحه اصلی > اخبار 
اخبار > توسعه زیست‌داده‌ورزی اولویت ستاد در سال جاری است


  چاپ        ارسال به دوست

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی:

توسعه زیست‌داده‌ورزی اولویت ستاد در سال جاری است

   دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی گفت: یکی از اولویت های ستاد در سال جاری توسعه و مدیریت بیشتر زیست داده ورزی یا بیوانفورماتیک است تا هم‌افزایی در این حوزه را افزایش دهیم.

مصطفی قانعی دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به ضرورت توسعه بیوانفورماتیک در کشور، عنوان کرد: گسترش روزافزون حجم عظیم داده‌های ژنومی و نیاز به ذخیره، بازیابی و تحلیل مناسب این داده‌ها، موجب پیدایش علم بیوانفورماتیک شد و این مهم در ستاد توسعه زیست فناوری نیز پیگیری می شود.

وی افزود: این دانش نوظهور، به عنوان یک دانش بین رشته‌ای، تلاش می‌کند تا با استفاده از تکنیک‌های موجود در علوم کامپیوتر، ریاضیات، ژنتیک، شیمی، فیزیک و علوم مرتبط دیگر، مسایل مختلف زیست‌شناختی را که معمولاً در سطح مولکولی هستند حل کند

به گفته قانعی، زیست‌داده‌ورزی یا بیوانفورماتیک دانش استفاده از علوم کامپیوتر و آمار و احتمالات در شاخه زیست‌شناسی مولکولی است. در چند دهه اخیر، پیشرفت در زیست‌شناسی مولکولی و تجهیزات مورد نیاز تحقیق در این زمینه باعث افزایش سریع تعیین توالی ژنوم بسیاری از گونه‌های موجودات شد، تا جایی که پروژه‌های تعیین توالی ژنوم‌ها از پروژه‌های بسیار رایج به حساب می‌آیند.

 


١٦:١٢ - 1397/03/23    /    شماره : ٣٥٠٩٢    /    تعداد نمایش : ١٩٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.www.isti.ir