پیوندها
صفحه اصلی > اخبار 
اخبار > بررسی مشکلات زیست محیطی استان سیستان و بلوچستان با اولویت ریزگردها و تالاب بین المللی هامون با حضور تیم تخصصی کارگروه بیوتکنولوژی محیط زیست، بازدیدهای میدانی و جلسات با مدیران ارشد استانی


  چاپ        ارسال به دوست

بررسی مشکلات زیست محیطی استان سیستان و بلوچستان با اولویت ریزگردها و تالاب بین المللی هامون با حضور تیم تخصصی کارگروه بیوتکنولوژی محیط زیست، بازدیدهای میدانی و جلسات با مدیران ارشد استانی

تیم اعزامی از کارگروه محیط زیست  طی دو روز 9 و 10 خرداد ماه سال جاری، از کانون­های گرد و غبار و  شن­های روان و تالاب هامون بازدید بعمل آوردند.

این برنامه دو روزه شامل بازدیدهای میدانی از کانون­های گرد و غبار، شن­های روان و تالاب بین المللی هامون بود و طی برگزاری جلسات جداگانه­ای با مدیران ارشد استانی در سطح استانداری، فرمانداری زابل، دانشگاه زابل و جلسه نهائی جمع بندی با حضور کلیه مدیران ارشد استانی بویژه جناب آقای دكتر دهمرده نماینده مردم زابل در مجلس شورای اسلامی، جناب آقاي دکتر لطیفی رئيس محترم کارگروه بیوتکنولوژی محیط زیست معاونت علمی و فنآوری ریاست جمهوری و هیات همراه، فرمانداران محترم حوزه سیستان، مدیران کل محترم اداره محیط زیست و منابع طبيعي و ساير مسئولين در محل فرمانداري شهرستان زابل، مسائل و مشکلات استانی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

رئیس کارگروه محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در نشست هیئت اعزامی معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور پیرامون ریزگردها و مسائل زیست محیطی حوزه سیستان که در استانداری برگزار شد اظهار داشت: هدف از این سفر بررسی و بازدید میدانی کانون های بحرانی ریزگردها در منطقه سیستان و رسیدن به یک ایده مشترک بر مبنای علم و فناوری برای تبدیل این تهدیدها به فرصت می باشد.

لطیفی نقش فناوری و تکنولوژی را بسیار مهم دانست و افزود: طرح های مطالعاتی دانشگاهی برای مقابله با این بحران اهمیت دارد بنابراین ورود جدی دانشگاه زابل در این زمینه اثرگذار خواهد بود. لازم است ذهن خلاق نخبگان بطور جدی درگیر این موضوع شده تا با اتکا به تجربه بین المللی و نیز تجربه ملی به یک نسخه علمی و فناوری مناسب جهت تبدیل تهدیدات به فرصت­ برسیم.

ایشان در این زمینه تشکیل یک کمیته عملیاتی را برای تحقق اهداف برنامه­ها پیشنهاد نمودند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار نیز در جلسه گفت: مردم منطقه سیستان سال­هاست با فقر ، بیکاری و مشکلات تنفسی ناشی از گرد و غبار حاصل از خشکسالی­های پی در پی منطقه و خشک شدن بستر تالاب هامون دست و پنجه نرم می­کنند لذا برای رفع این بحران ها تشکیل کارگروه ملی نجات تالاب هامون مشابه اقدامات دولت در دریاچه ارومیه را انتظار داریم.

باقر کرد خاطرنشان کرد: دشت سیستان با 15 هزار و 197 کیلومتر مربع مساحت سه کانون بحران ریزگرد فعال در حدفاصل شیله تاسوکی، نیاتک و جزینک دارد که در حال حاضر دو کانون نیاتک و جزینک با توجه به تمرکز جمعیتی این دوکانون در اولویت توجه و برنامه ریزی قرار دارند.

معاون استاندار با اشاره به اینکه شرط اول و اساسی احیاء تالاب هامون و رفع مشکلات زیست محیطی منطقه سیستان ورود آب به تالاب است،افزود: مسأله تامین آب مورد نیاز تالاب هامون بایستی با نگاه کارشناسی و از طریق دیپلماسی پیگیری شود.

وی ادامه داد: اقدامات علمی و استفاده از تکنولوژی هم اهمیت ویژه ای دارد و در این راستا دانشگاه زابل با ثبت ذخیره گاه زیست کره تالاب هامون قدم های مثبت و جهانی برداشته است.

گفتنی است در این جلسه مدیران کل مدیریت بحران استانداری، محیط زیست و منابع طبیعی استان گزارش مشروحی از وضعیت زیست محیطی تالاب هامون و منطقه سیستان و اقدامات انجام شده پیرامون کنترل ریزگردها ارائه کردند.

همچنین چند تن از کارشناسان هیئت اعزامی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز در این جلسه به طرح موضوعات و راهکارهای مرتبط پرداختند.

در همین راستا جلساتی با اساتید و متخصصین دانشگاه زابل، فرمانداران استان و مدیران ارشد استان نیز برگزار شد.

 


١٣:٢٥ - 1397/03/13    /    شماره : ٣٤٨٧٩    /    تعداد نمایش : ٢٢٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.www.isti.ir