پیوندها
صفحه اصلی > اخبار 
اخبار > عملیات زیرساختی شورورزی در کانون بحرانی تولید گرد و غبار در حال اتمام است


  چاپ        ارسال به دوست

عملیات زیرساختی شورورزی در کانون بحرانی تولید گرد و غبار در حال اتمام است

عملیات زیرساختی شورورزی در قالب همکاری صندوق توسعه زیست فناوری، موسسه جهاد نصر، سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی و مرکز ملی تحقیقات شوری کشور به روزهای پایانی خود رسیده است.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، عملیات زیرساختی شورورزی که شامل ساخت استخرهای پرورش میگو و ارتمیا در سطح بالغ بر 7 هکتار می شود، در حال نهایی شدن و رو به اتمام است.
تاکنون مرحله تولید بذر و نهال مورد نیاز، مطابق با شرایط آب و خاک شور در کانون بحرانی تولید گرد و غبار برای انتقال به عرصه مدنظر در طرح شورورزی انجام شده است.

با شروع عملیات انتقال آب به کانون تولید گرد و غبار، «تسطیح اراضی»، «آبشویی در قالب اجرای طرح پایلوت شورورزی»، «آبگیری استخرها» و «کشت انواع گیاهان» نیز آغاز خواهد شد. گیاهانی از قبیل کوشیا، پانیکوم، کینوا (خاویار گیاهی)، سالیکورنیا (نمک سبز)، گز بومی، اکالیپتوس و غیره در این زمین ها کشت خواهد شد.

 

با انجام این عملیات به صورت کامل، شاهد تحول اساسی برای انتقال انواع فناوری‌ها و در ادامه توسعه آن در مناطق تولید گرد و غبار و محلهای برداشت خواهیم بود.


٠٨:٤٣ - 1396/08/07    /    شماره : ٢٨٣٥٨    /    تعداد نمایش : ٧٠٩


نظرات بینندگان
کاربر مهمان
1396/08/10 9:8
0
0
سلام واقعا با این کم آبی و بحران آبی کشور این راه حل عملی است .از تجربیات چین و اسراییل که بدون استفاده از آب بیابانزدایی کردند میتوان استفاده کرد. درضمن تایلند بزرگترین دارنده مزارع تولید میگو با بحران آلودگی زمینهای مزارع میگو روبروست امیدوارم طرحهایتان مانند سدسازیها و پالایشگاهها خوزستان و کرمانشاه و ایلام را بیش از پیش به ورطه نابودی نکشاند.
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.www.isti.ir