پیوندها
صفحه اصلی > اخبار 
اخبار > رونمایی از دو دستاورد جدید تحقیقاتی سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی


  چاپ        ارسال به دوست

با حضور دبیر ستاد توسعه زیست فناوری برگزار گردید

رونمایی از دو دستاورد جدید تحقیقاتی سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی

 

 

 

 

 

مراسم جشن بزرگداشت چهلمین سال انقلاب شکوهمند اسلامی ایران با حضور دکتر قانعی دبیر ستاد زیست فناوری معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری، دکتر کاظم خاوازی معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی، حجت الاسلام تقوی نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی، رئیسان موسسه ها و مراکز تحقیقاتی در سالن فجر سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی برگزار شد. در این مراسم، از دو رقم جدید پنبه موتانت با نام های "پرتو" و "تابان" (با بهره گیری از فناوری های صلح آمیز هسته ای) رونمایی و 8 دانش فنی موسسه های تحقیقاتی سازمان طی امضای قراردادهای انتقال فناوری به بخش خصوصی واگذار شد.

دکتر کاظم خاوازی معاون وزیر و رئیس سازمان با تسلیت ایام سوگواری حضرت فاطمه زهرا(س) و تبریک چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی، طی سخنان خود به تشریح توانمندی های علمی 20 موسسه تحقیقاتی، آموزشی و ترویجی سازمان پرداخت و توفیقات محققان سازمان در  قیاس با  قبل از پیروزی انقلاب اسلامی را، دارای رشدی چشمگیر توصیف کرد. وی تصویب سه قانون بخش کشاورزی شامل قانون ثبت و گواهی بذر، قانون حفاظت خاک و قانون حفاظت و بهره برداری از منابع ژنتیکی را از دستاوردهای بخش کشاورزی مربوط به دوران بعد از انقلاب برشمرد. رئیس سازمان با اشاره به این موضوع که در سال 1357 کل تولیدات کشاورزی حدود 26 میلیون تن بوده، افزایش آن را برای سال 1392 به میزان 97  میلیون تن و برای سال 97 به میزان 122 میلیون تن اعلام نمود که از رشد بسیار بالایی برخوردار بوده است. وی افزود: سازمان تحقیقات از سال 1358 تاکنون تعداد 220 رقم و بذر جدید به بخش کشاورزی معرفی کرده است که این  امر، حاصل پشتیبانی موسسه ها و مراکز تحقیقاتی سازمان از بخش تولید بوده است، همچنین در حوزه آموزش و ترویج از سال 1392 تا 1397 سرانه آموزش بهره برداران  از 21 دقیقه به 110 دقیقه افزایش یافته است؛ رویدادهای پربرکتی نیز در جذب و ساماندهی مروجین کشاورزی حاصل شده و  بیش از 10 هزار نفر از آنان در مراکز خدمات دهستان مستقر و برای هریک از آنان  پهنه بندی انجام شده است. دکتر خاوازی جمع آوری اطلاعات روستائیان و کشاورزان را یکی دیگر از دستاوردهای سازمان نام برد که تدوین آن برای بخش کشاورزی حائز اهمیت است. وی انتقال 270 دانش فنی به بخش خصوصی را از اقدام های مهم سازمان در راستای برون سپاری وظائف غیر حاکمیتی نام برد که 68 درصد آن مربوط به پنج سال گذشته بوده است.

حجت الاسلام و المسلمین تقوی نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی نیز طی سخنانی با توصیف فجر انقلاب اسلامی، آن را پایان سیاهی، آغاز روز و روشنایی و نوید دهنده تلاش و جنبشی دوباره نام برد و بیان داشت: اگر در جامعه ای که ظلمت حکمفرما است فردی با اعتراض خود موجی از آزادی برانگیزد  که سنگینی ستم را در هم شکند، می توانیم آن را فجر اجتماعی بنامیم،  انقلاب اسلامی ما به رهبری امام خمینی(ره) چنین رویدادی را بر علیه نظام طاغوتی رقم زد. مبارزات امام خمینی(ره) از فیضیه شروع و با ورود ایشان در 12 بهمن سال 1357 به پیروزی رسید و آن همه مبارزات و تلاشها با حضور مردم قهرمان ایران به ثمر نشست، ایشان یکی از شخصیت های بی بدیل زمان ما است که با هنرمندی، انسجام و وحدت را بوجود آورد، تا همگان  حول یک محور گرد آمده و حرکت انقلاب اسلامی را بوجود آورند.

دکتر قانعی دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری در سخنانی با یادآوری فداکاریها و زحمات ارزنده هموطنان برای استقرار نظام اسلامی، بیان داشت: امروز انتظار می رود همه ما از فجرآفرینانی که انقلاب اسلامی را به پا داشتند، قدردانی نماییم، کسانی که با هدایت امام خمینی (ره)  جان بر کف نهاده و هستی خود را نثار کردند.

وی افزود: امروز شاهد رونمایی از دو رقم جدید زراعی بودیم که دانشمندان این سازمان سال های متمادی از عمر خود را برای دستیابی به این رقم جدید زراعی، سپری کرده اند و دسترنج تحقیق خود را برای معیشت بهتر مردم به بخش خصوصی واگذار می نمایند تا مانع خروج ارز از کشور شوند، آنان می کوشند بر پایه دانش،  ایران هرچه بهتر اداره شود و یا اینکه سرمایه اقتصادی فراهم شود تا قشر کشاورز از آن بهره ببرند.

دکتر قانعی در ارتباط با دستاوردهای حوزه زیست فناوری بیان داشت: ما در مرکز رویان با بهره گیری از  ظرفیت های طبیعت و الهام از الگوی خلقت، با در خدمت گرفتن تکنولوژی های روز ، به دستاوردهایی نظیر "رویانا" دست یافتیم.

 وی افزود: در طبیعت چیزی به نام انگل و یا آفت وجود ندارد بلکه هرکدام از موجودات وظائفی را در طبیعت ایفاء می نمایند این دانشمندان هستند که باید با استفاده از مهارت و دانش خود به سمتی روند که بیشترین بهره وری را در کشاورزی به ارمغان آورند.

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری ادامه داد: محققان پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی در اراضی شور و با آب شور، گیاهی پرورش داده‌اند که از گندم گران قیمت‌تر است و خود شاهد بودم که در ۵۰ هکتار از اراضی شور خوزستان با بدترین آب شور، چنین محصولی اقتصادی دارند که علت آن توجه به پیوست اقتصادی طرح‌های پژوهشی است.

وی خاطرنشان کرد: با بدنه علمی و تحقیقاتی که در وزارت جهاد کشاورزی وجود دارد، می‌توان بسیاری از تهدیدها را با فناوری‌های زیستی به فرصت تبدیل کرد.

قانعی در عین حال با اشاره به هشدار یکی از دانشمندان غربی که پیش بینی کرده در صورت ناتوانی دانشگاه‌ها در رفع مشکلات مردم تا سال ۲۰۵۰ شاهد جنبشی عمومی علیه دانشگاه‌ها خواهیم بود، بر ضرورت جهت‌گیری مراکز پژوهشی به سمت رفع نیازها و کمک به معیشت مردم تاکید کرد.

 

 

سپس در این مراسم برای اولین بار در کشور از دو محصول پنبه موتانت "پرتو" و "تابان" دارای خصوصیات متحمل به شوری و بیماری پژمردگی ورتیسیلیومی رونمایی شد که ارقام مذکور طی یک برنامه تحقیقاتی 14 ساله، با تلاش محققان موسسه تحقیقات پنبه کشور  با همکاری پژوهشکده کشاورزی هسته ای به ثمر نشسته است. ویژگی های شاخص رقم پنبه "پرتو" شامل: افزایش عملکرد 970 کیلوگرم نسبت به میانگین راندمان کشور، متحمل به بیماری پژمردگی و ورتیسیلیومی (قابل کشت در خاکهای آلوده)، متحمل به شوری خاک (شوری 8 تا 12 دسی زیمنس برمتر، کیفیت الیاف استاندارد با کیل مطلوب و مناسب برای مناطق معتدل تا گرم و خشک می باشد.

ویژگی های شاخص رقم پنبه "تابان" افزایش عملکرد 1170 کیلوگرم نسبت به میانگین راندمان کشور، زودرس یا میانگین طول دوره رسیدگی 135 روز، متحمل به شوری خاک( شوری 8 تا 12 دسی زیمنس برمتر) ، کیفیت الیاف استاندارد با کیل مطلوب و مناسب برای مناطق گرم و خشک کشور می باشد.

در مراسم امضای قراردادهای انتقال فناوری به بخش خصوصی،  دکتر ولدان مدیرکل دفتر امور فناوری درخصوص تعداد 8 قرارداد انتقال فناوری واحدهای تابعه سازمان بیان داشت: امروز با امضای این قراردادها تعداد واگذاری دستاوردهای سازمان به بخش خصوصی به عدد 278 قرارداد بالغ می گردد. وی از مسئولین تجاری سازی تحقیقات و انتقال موسسات تحقیقاتی که زحمات اصلی تنظیم قراردادها به عهده آنان بوده است قدردانی نمود. وی عناوین قراردادها را شامل موارد زیر می­باشد:

دانش فنی تولید و تکثیر بذر جو رقم گوهران که مالک دارایی آن موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر بوده به شرکت تعاونی تولید کنندگان بذر استان تهران واگذار شد.

دانش فنی تولید و تکثیر  بذر لوبیا چیتی رقم غفار که مالک دارایی آن موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر بوده به شرکت دانش بنیان نگین بذر پارس واگذار شد.

دانش فنی تولید و تکثیر نخود رقم آرتا که مالک دارایی آن موسسه تحقیقات کشاورزی دیم بوده به شرکت ساکار بذر نقده واگذار شد.

دانش فنی تولید و تکثیر نخود رقم نصرت که مالک دارایی آن موسسه تحقیقات کشاورزی دیم بوده به آقای محمودپور واگذار شد.

دانش فنی تولید و تکثیر بذر کلزا رقم دلگان که مالک دارایی آن موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال وبذر بوده به شرکت ایده سازان سبز گلستان واگذار شد.

دانش فنی تولید و تکثیر بذر لوبیا قرمز رقم یاقوت که مالک دارایی آن موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال وبذر بوده به شرکت خدماتی توسعه کشاورزی زنجان کشت خیرآباد واگذار شد.

تکمیل و توسعه دانش فنی تولید 7 آنزیم مناسب کاربرد در شوینده ها، صنایع غذایی و خوراک دام که مالک دارایی آن پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی بوده به شرکت بین المللی محصولات پارس واگذار شد.

 

 


١٤:١٩ - 1397/11/16    /    شماره : ٤٢١٤٦    /    تعداد نمایش : ١٦٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.www.isti.ir