معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری تاکید کرد

قرارداد تولید ۲۰۰ قلم دارو و واکسن در حوزه زیست فناوری

سورنا ستاری تاکید کرد: در حوزه تولید داروهای زیست‌فناوری قرارداد تولید بیش از 200 قلم دارو و واکسن با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سال 97 با نقش‌آفرینی بخش خصوصی و حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به انجام رسید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اهتمام ویژه رئیس جمهور به دانش بنیان ها

رئیس بنیاد ملی نخبگان گفت: خوشبختانه رئیس جمهور محترم از ابتدای دولت یازدهم تو جه ویژه ای به شرکت های دانش بنیان و همچنین استارتاپ ها دارند به طوری که اجرایی سازی قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و گسترده شدن فرش حمایتی زیر پای فعالان فناور و کارآفرین در دولت یازدهم کلید خورد، مطابق گزارشی که من از کمیت و کیفیت‌ها ارائه دادم رییس جمهوری ضمن تأکید بر این موضوع، مثال هایی قابل درک و روشن بیان کردند و من متوجه شدم ایشان به این حوزه دقت ویژه‌ای دارند و نکاتی را در این خصوص مطرح کردند.

 

ستاری با بیان این که زیست‌بوم کارآفرینی و نوآوری شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ ها مولود دولت یازدهم است اظهار کرد: ماحصل این توجه ویژه نقش آفرینی بیش از 4300 شرکت دانش‌بنیان و هزاران استارتاپ با درآمدی بیش از 80هزارمیلیارد تومان و ایجاد هزاران شغل در اقتصاد کشور از دولت یازدهم به این سو نقش آفرینی کرده است.

 

قرارداد تولید بیش از 200 واکسن و دارو

وی به برنامه معاونت علمی و فناوری در راستای رونق تولید محصولات دانش‌بنیان اشاره کرد و ادامه داد: رییس‌جمهوری محترم در جریان توانمندی شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌ها در حوزه‌های گوناگون قرار دارند؛ به طور مثال در حوزه تولید داروهای زیست‌فناوری قرارداد تولید بیش از 200 قلم دارو و واکسن با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که سال 97 با نقش‌آفرینی بخش خصوصی و حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری منعقد شد، به سمع و نظر ایشان رسید.

 

ایجاد بستر مناسب  برای جوانان خلاق

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری از تأکید ویژه رییس‌جمهوری کشورمان به موضوع جوانان خلاق، کارآفرین و نخبه و استارت آپی تأکید ایشان بر ایجاد زمینه‌های حفظ و ماندگاری استعدادهای برتر گفت و ادمه داد: برنامه‌های بنیاد ملی نخبگان برای بازگشت استعدادهای برتر به کشور در حال انجام است که سال گذشته زمینه‌ساز بازگشت بیش از یک هزار و چهارصد نخبه ایرانی غیرمقیم از صد دانشگاه برتر به کشور شد که تلاش برای فراهم ساختن محیط مساعد ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌ها انگیزه‌بخش این افراد بوده است. رئیس جمهوری نیز با تأکید و شناخت کافی به این موضوع بر ادامه این روند و اهتمام هرچه بیش‌تر بر ایجاد بستر مناسب  برای جوانان خلاق تأکید کردند.

 

رفع چالش های ملی و اقلام تحریمی

ستاری ، از نقش‌آفرینی کسب‌وکارهای دانش‌بنیان و استارتاپ‌ها در تحقق بخشیدن به رونق تولید و تأمین نیاز کشور به اقلام تحریمی (رفع چالش های ملی و اقلام تحریمی)، تاسیس کارخانجات و مراکز نوآوری و های‌تک گفت و ادامه داد:  نگاه و عنایت ویژه رییس جمهور محترم و شناخت روشن به اهمیت این موضوع ها، چراغ راه کاروان علمی و فناوری قرار گرفت؛ این توجه و شناخت موجب شده است تا فعالان دانش‌بنیان و استارتاپی، همچون گذشته که همراه و یاور اقتصاد کشور بوده‌اند، با انگیزه  مضاعف،  تلاش خود را برای رونق تولید و تأمین نیاز کشور به کالاهای تحریمی به کار ببندند.

به بیان معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری شاید اگر این توجه از سوی عالی ترین مقام اجرایی کشور، نبود و مسیر اقتصاد دانش‌بنیان و استارتاپ‌ها، رویکرد به سرمایه‌های انسانی و اهمیت یک فضای مناسب برای بالندگی نهال های کارآفرینی  و نوآوری وجود نداشت، مسیر دیگری رقم می‌خورد. از این همراهی و همدلی مشفقانه رییس‌جمهوری محترم سپاسگزارم و امیدوارم این توجه، الگوی فرهنگ ساز و راهنمای کشور برای حرکت در مسیر اقتصاد دانش بنیان باشد.

 

 

کلمات کلیدی

تصاویر

 ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان